WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Bolvadin Gezilecek Yerler Listesi

1. Bolvadin Yanık Kışla Müzesi

muzesadasdasd

Yunan birlikleri tarafından Kurtuluş Şavaşı zamanında tahribata uğratılmıi olan Yanık Kışla'nın restore edilmesiyle tarih ve kültür mirasımıza katılması sağlanmış Bolvadin Müzesi'nin.İçerisinde çok sayıda eser barındıran müze ilçenin önemli turistik mekanlarından biri olarak biliniyor.

2. Eber Gölü

eber

Sadece Bolvadin ilçesinin değil aynı zamanda ülkemizin de önemli doğal alanları arasında bulunuyor Eber Gölü. Barındırdığı endemik bitki türleri , sazlık ve kamışlıklarla sadece gürntüsüyle hayran bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda ilçenin de geçim kaynağı olarak önem arz ediyor. Hem mavi hem de yeşil görüntüsüyle doğa severleri kendine hayran bırakan gölde turna ve sazan balığı türlerine rastlanabiliyor.

3. Bolvadin Peri Bacaları

peribacalari

Pek çok kişi peri bacalarının sadece Nevşehir'de bulunduğunu sansa da Bolvadin bu kouda doğal güzelliğe sahip yerlerden biri. Eşsiz ve görkemli oluşumuyla peri bacaları gelen turistleri kendine aşık edecek güzelliğe sahip. Sadece peri bacaları değil aynı zamanda peri bacalarının bulunduğu konumda ortaya çıkan manzaralar da görenleri mest ediyor.

4.Kızlar Evciği

kizlar evciği

Dede Korkut'un ünlü efsaneleri arasında yer alan 40 Kız Efsanesi'nin geçtiği yerdir Kızlar Evciği. Pek çok kişi geceleri buradan çalgı ve kadın seslerinin geldiğini söyler. Özellikle depresyon nöbetleri geçiren hastalar buraya getirilerek hastalıklarına şifa bulmaları umulur.

Efsaneler bir yana tarihi açıdan da oldukça önemli Kızlar Evciği Zira mağaranın içerisinde kayalara oyulmuş olan Frigya mezarları bulunuyor. Mağara içersinde yalnızca mezar kalıntıları bulunmuyor. Ayrıca 3 adet sanduka kalıntısına da rastlanıyor. Hakkında söylenen efsaneler ve sahip olduğu kalıntılarla Kızlar Evciği mağarası bölgenin en çok rekabet gören turistik mekanlarından biri.

5. Kırkgözler Köprüsü

 

kirkgöz

Kırkgözler Köprüsü , Akarçay üzerine kurulmuş olan ve tarihi açıdan oldukça önem arz teşkil eden bir köprü. Kırkgözler Köprüsü'nün inşa tarihi Bizans dönemine dayanıyor. Sadece Bizans dönemine dayanıyor. Sadece Bizans döneminde önemli olmakla kalmayan köprü , Osmanlı dönemine gelindiğinde Kanunu Sultan Süleyman  tarafından oldukça ilgi görüyor ve onun emriyle daha da büyütülüyor.

Bizans , Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan köprü ülkemizin kültür mirası açısından oldukça önemli . Günümüzde hala sağlar durumunda olan köprü ilçenin cazibe  merkezlerinden biri olmuş durumda.