WhatsApp
Telefon
Yol Tarifi

Hakkımızda

BOLVADİN İLÇESİ ;  Afyonkarahisar - Konya karayolundan 12 km. içeride olup il merkezi Afyonkarahisar'a 51 km., Emirdağ ilçesine 30 km. mesafededir. Toplam 49 mahallesi ile Afyonkarahisar ilinin en büyük ilçelerinden biridir. Tarihi İpek Yolu'nun da buradan geçmesi ile Bolvadin ve civarına iskan yoğunlaşmış olup, ülkemiz ve dünya turizmine cevap verecek konumdadır

KAPLICALAR; neojen jeolojik zmanda meydana gelmiştir. M.Ö. 295 yılında meydana gelen büyük deprem sonunda ovanın her tarafında sıcak sular fışkırtmıştır. Bu nedenle vadiye "Şifalı Frigya" denmiştir. 

 Tarihi vadide ;Midas (Yazılı kaya ) , Synaada (Şuhut) ;  Polybotum (Bolvadin) Akronium (Afyon)  kaplıcaların olduğu yerde birleşirdi. Bu dönemde kaplıcaya ait özel bir isime rastlanmadı.Leontos kome   kaplıcası olarak geçer , kaplıcanın batı tarafında kasabanın kilisesi vardır.

1116 tarihinde Selçuklu Sultanı Melik Şah ile Bizans Kralı Alexi Cumnenus arasında meydana gelen Bolvadin Savaşı ve sonunda imzalanan Bolvadin anlaşmasını takiben bu bölge tamamiyle Türklerin eline geçmiştir.

Türkler kaplıcayı aldıktan sonra buradaki kiliseden dolayı Kızıl Kilise köyü ismini almıştır. 

1942 yılında Belediye Başkanı Hasan Türkmen zamanında Bolvadin Belediyesi satın almıştır. Bolvadin Belediyesinin mülküdür. Kızıl Kilise kaplıcası ismiyle geçer , şifalı kaplıca sularından oluşan tortudan (Kirs) dolayı Kızıl Kirse kaplıcası ismi ile kullanılır.

Hakkımızda